Рекомендований календар щеплень в Україні


1.    Чотирьохдозовий графік вакцинації від гепатиту В:


У випадку використання комбінованих вакцин рекомендована схема вакцинації від гепатиту В – 2-4-6-18 місяців.


    Якщо мати новонародженого HBsAg «-» (негативна), що документально підтверджено, вакцинацію дитини можливо розпочати протягом перших місяців життя або одночасно зі щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту. У разі поєднання імунізації зі щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту рекомендуються схеми: 2-4-6-18 місяців життя (наказ МОЗ України №947 від 18.05.2018р.). 


2.    Бустерна вакцинація від кашлюка в 6 років:


Рекомендована бустерна вакцинація від кашлюка в 6 років.


    Для ревакцинації проти дифтерії та правця у 6 років, може бути використана комбінована вакцина, до складу якої входить і ацелюлярний кашлюковий компонент.  Це особливо актуально для дітей, які раніше отримали щеплення вакциною з ацелюлярним кашлюковим компонентом. Таким чином, дитина може бути щеплена за п’ятидозовим графіком вакцинації від кашлюка – 3 дози для первинної вакцинації та 2 бустерні дози – першу бажано застосовувати на другому році життя, а другу перед школою в 6 років.


3.    Вакцинація від поліомієліту за допомогою ІПВ:


При щепленні вакцинами, що придбані власним коштом,  можливо виконувати вакцинацію від поліомієліту за допомогою ІПВ як у разі використання комбінованих вакцин, так і окремих вакцин проти поліомієліту.


    Вакцина ІПВ може бути застосована для 3-6-го щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин. Дітям, які перебувають у сімейному оточенні, дитячих закладах закритого типу з ВІЛ-інфікованими або з особами, яким протипоказано введення ОПВ, щеплення проводиться виключно ІПВ-вакциною (наказ МОЗ України №947 від 18.05.2018р.).4.    Вакцинація від Хіб-інфекції:


У випадку використання комбінованих вакцин, що придбані власним коштом,  рекомендована схема вакцинації від Хіб-інфекції – 2-4-6-18 місяців. 


    ВООЗ рекомендує дотримуватися будь-якого з наступних графіків імунізації проти Hib: 3 первинні дози без бустерної (3 дози); 2 первинні дози плюс бустер (2 + 1); і 3 первинні дози плюс бустерна доза (3 + 1).


    Один з графіків, що може бути застосований для щеплення дітей при використанні вакцин, що придбані за власний кошт,  введення чотирьох  доз при застосуванні комбінованих вакцин.


    При порушенні календаря щеплень, можлива також вакцинація дітей після 5 років при застосуванні комбінованих вакцин,  що придбані за власний кошт і якщо відсутні вікові обмеження, що зазначені в інструкції до застосування вакцини.


    Діти, які перенесли COVID-19 є групою ризику та потребують вакцинації від Хіб-інфекції, якщо не були щеплені раніше.


5.    Вакцинація вагітних:


Рекомендована вакцинація вагітних від правця, дифтерії та кашлюка. Вагітні є групою найвищого пріоритету для вакцинації від грипу. Комбіновані вакцини (АаКДП-M зі зменшеним вмістом антигенів), що містять ІПВ, є безпечними і можуть бути використані під час вагітності.


    Вагітні жінки, які отримали останню дозу вакцини, що містить правцевий анатоксин, більше ніж 10 років тому, мають бути щеплені проти правця і дифтерії під час вагітності (наказ МОЗ України №947 від 18.05.2018р.).


    Немовлята, які за віком не можуть отримувати первинну серію вакцинації проти дифтерії, правця, кашлюку, залежать від материнського імунітету. 


    Саме тому, є доцільним рекомендувати  введення 1 дози  АаКДП-М (дифтерія, правець, ацелюлярна кашлюкова вакцина, зі зменшеним вмістом антигенів) під час кожної вагітності, бажано на 27-36 тижні. Але вакцина може бути введена у будь-який термін вагітності.


    Вагітні жінки мають підвищений ризик тяжкого перебігу грипу під час вагітності, та високий ризик смерті внаслідок грипу під час вагітності. Вакцинація проводиться інактивованими вакцинами проти грипу. Вакцинація є безпечною та рекомендується всім жінкам, які перебувають у стані вагітності (в будь-якому триместрі) або на етапі планування  вагітності.


    Комбінована вакцина, що містить ІПВ, може бути використана для щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку у вагітних.


6.    Вакцинація дорослих: 


Рекомендована ревакцинація дорослих за допомогою комбінованих вакцин кожні 10 років від дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту. Вакцинація від грипу рекомендована всім дорослим кожного року. 


    Багато країн мають чинними рекомендації  рутинної ревакцинації дорослих кожні 10 років з використанням комбінованої вакцини АаКДП-М (дифтерія, правець, ацелюлярна кашлюкова вакцина, зі зменшеним вмістом антигенів).


    Першу планову ревакцинацію дорослих за віком за Календарем щеплень України проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М кожні 10 років.


    Рекомендована вакцинація від кашлюку працівникам дошкільних та шкільних закладів освіти кожні 10 років. 


    ВООЗ виокремлює медичних працівників, як пріоритетну групу для отримання вакцини від кашлюку кожні 10 років.


    Вакцинація від грипу рекомендована всім дорослим щороку. 


    Вакцинація від поліомієліту рекомендована всім дорослим незалежно від попереднього статусу вакцинації у випадку зафіксованих спалахів інфекції в країні. 


7.    Вакцинація від грипу:


Рекомендована вакцинація від грипу впродовж всього сезону грипу (з жовтня по травень).


    Вакцинація від грипу рекомендована щороку особам у віці від 6 місяців. 


    Особам, які перехворіли на грип в поточному або в минулих епідсезонах, рекомендовано пройти щеплення актуальною для поточного сезону вакциною.


    Групи осіб, яким пріоритетно рекомендовано щеплення від грипу: діти з 6 місячного віку до 5 років; особи віком понад 60 років; трудові колективи підприємств, установ, організацій; медичні працівники; вагітні; жінки, які планують вагітність; військовослужбовці, будівельники, працівники поліції; особи, які доглядають хворих на грип удома; особи з хронічними захворюваннями та особливими станами, які мають високий ризик виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу. Група найвищого пріоритету для вакцинації від грипу – вагітні.


    Групи високого ризику виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу: пацієнти з цукровим діабетом, первинними імунодефіцитами, бронхіальною астмою, хронічними захворюваннями печінки, легень, серцево-судинної системи, ураженнями нирок, люди з ВІЛ, пацієнти з функціональною чи анатомічною аспленією та трансплантацією кісткового мозку, пацієнти з лімфомою, множинною мієломою, лейкемією та пацієнти, що тривало отримують ацетилсаліцилову кислоту; пацієнти з неврологічними захворюваннями; люди з ожирінням з індексом маси тіла (ІМТ) 40 і вище; пацієнти з ослабленою імунною системою через хвороби (наприклад, деякі види раку, такі як лейкемія) або ліки (наприклад, ті, хто отримує хіміотерапію або променеву терапію раку, або люди з хронічними захворюваннями, що потребують прийому хронічних кортикостероїдів або інших препаратів) що пригнічує імунну систему); особи, які перенесли інсульт.


    Рекомендована вакцинація від грипу хворих на активний туберкульоз та хворих із залишковими змінами після туберкульозу.


    Для вакцинації рекомендовано надавати перевагу чотирьохвалентним вакцинам проти грипу, які забезпечують вищу ефективність зважаючи на формування імунної відповіді до чотирьох серотипів.


8.    Вакцинація від менінгококової інфекції:


Рекомендована дітям та дорослим для профілактики менінгококової інфекції. 


    Пріоритетні групи для вакцинації від менінгококової інфекції – діти віком до 2 років; діти, які йдуть до школи (6 років); підлітки (11-18 років); студенти (особливо які проживають у гуртожитках); військовослужбовці.


    Групи ризику за станом здоров’я – особи з функціональної чи анатомічною аспленією (у тому числі серпоподібно-клітинна анемія); особи з дефіцитом комплементу С1, С2, С3, С4, С5-С9, пропердину, фактору В; пацієнти, які приймають інгібітори комплементу, такі як екулізумаб та равулізумаб, для лікування атипового гемолітико-уремічного синдрому, пароксизмальної нічної гемоглобінурії, генералізованої міастенії, люди з ВІЛ, пацієнти з гіпогамаглобулінемією та дефіцитом підкласу IgG2.


9.    Вакцинація від туберкульозу:


    Вакцинацію БЦЖ рекомендовано проводити з 48 годин після народження.  


    При народженні дітей від ВІЛ-позитивних матерів, рекомендовано проводити їм вакцинацію БЦЖ з 48 годин після народження за умови відсутності у них симптомів ВІЛ-інфекції. 


    Вакцинацію дітей після 2 місяців необхідно проводити після негативної проби Манту.


    Вакцину БЦЖ можна поєднувати з іншими щепленнями в один день або вводити з будь-яким інтервалом, якщо іншого не зазначено в інструкції до використання вакцини


10.    Вакцинація недоношених дітей:


Рекомендовано виконувати щеплення згідно з Календарем щеплень, не відтерміновуючи вакцинацію в зв’язку з недоношеністю.


    У разі застосування полівалентних вакцин, рекомендовано використовувати схему, що передбачає введення трьох доз  комбінованої вакцини АаКДП / АКДП, Хіб, поліомієліт, гепатит В починаючи від віку 6 тижнів (у своєму хронологічному віці без корекції зважаючи на недоношеність). Для щеплення проти поліомієліту на час перебування дитини в стаціонарі використовується лише ІПВ. У випадку використання комбінованих вакцин, рекомендована схема вакцинації – 2-4-6-18 місяців незалежно від введеної дози вакцини від гепатиту В в перші 12 годин життя. 


    Діти, що народилися раніше 34 тижня гестації, не мають отримувати щеплення БЦЖ, поки не настане 34 тиждень гестації. Щеплення БЦЖ щойно народжених дітей з низькою масою тіла проводиться після досягнення дитиною маси тіла 2000 г. При народженні недоношеної дитини вагою менше 2000 г вакцинація проти туберкульозу здійснюється по досягненні дитиною маси тіла 2000 г до виписки із лікарні.


    Перша доза вакцини проти гепатиту В вводиться в перші 12 годин життя дитини незалежно від маси тіла. 

Новонародженим з масою тіла до 2000 г вакцинація проти гепатиту В проводиться незалежно від статусу матері щодо гепатиту В. У такому разі доза вакцини проти гепатиту В, що введена новонародженій дитині з масою менше ніж 2000 г, не зараховується як доза первинної імунізації. 

Якщо мати новонародженого HBsAg «+» (позитивна), вакцинація проти гепатиту В проводиться в перші 12 годин життя дитини незалежно від маси тіла. Разом з вакцинацією, але не пізніше першого тижня життя, в іншу ділянку тіла рекомендовано ввести специфічний імуноглобулін проти гепатиту В з розрахунку 40 МО/кг маси тіла та не менше 100 МО. 

Дитині, яка народилася у матері з невідомим статусом щодо HBsAg, щеплення проводиться обов’язково в перші 12 годин життя з одночасним дослідженням статусу матері за HBsAg. У разі отримання позитивного результату в матері для профілактики гепатиту В дитині вводиться специфічний імуноглобулін проти гепатиту В відповідно до його використання у дитини, народженої від HBsAg «+» (позитивної) матері. Після досягнення дитиною хронологічного віку 1 місяць вакцинація має бути проведена наступною серією щонайменше із трьох введень вакцин. 

У випадку використання комбінованих вакцин, рекомендована схема вакцинації від гепатиту В – 2-4-6-18 місяців незалежно від введеної дози в перші 12 годин життя.


    Всім недоношеним дітям, народженим на терміні вагітності < 32 тижнів, рекомендується отримувати 4 дози кон’югованої вакцини проти пневмококової інфекції 13vPCV чи 10 vPCV (13/10-валентна пневмококова кон'югована вакцина) за схемою 3+1. Додатково - 2 дози 23vPPV (23-валентна пневмококова полісахаридна вакцина (за можливості доступу до даної вакцини) у віці 2 роки та через 5 років після першої дози 13/10vPCV.


    Недоношені діти мають високий рівень супутніх патологій, які збільшують ризик ускладнень грипу, що  можуть включати респіраторні, серцеві та неврологічні стани. Недоношені діти повинні отримувати щеплення від грипу щороку, починаючи з ≥ 6-місячного віку. Якщо дитина отримує вперше в житті щеплення проти грипу,  то вона повинні отримати  2 дози вакцини з інтервалом не менше 4 тижнів, потім 1 дозу щороку.


    Недоношені діти можуть отримати вакцину проти ротавірусу у своєму хронологічному віці без корекції зважаючи на недоношеність. Це включає госпіталізованих немовлят, які мають стабільний стан здоров’я.